Атажұрт

Terör Coğrafyası: Etnik Kazakların Gözaltına Alındığı Kampların Listesi

03/29 / 2021 LEILA ADILZHANA

Fabrikaların çevresinde (zorunlu çalıştırma için) ve aynı zamanda şüpheli faaliyetlerin meydana geldiği hastanelerin çevresinde, belki de organ toplama ile bağlantılı yeni kamplar kuruluyor.

Yazan: Leila Adilzhan

İli Kazak Özerk İli Altay Şehri Kan Merkezi, eğitim merkezi aracılığıyla bir dönüşüme dahil edildi.

Yazardan sağlanan fotoğraf.

Bir zamanlar bir tıp merkezi, hastane, bir fabrikanın bulunduğu yerde, şimdi Xinjiang’ın İli Kazak Özerk Bölgesi’nde bir toplama kampı var. Fabrikalar ya da tıbbi tesisler yok olmadı. İçlerinde bir fabrika veya tıp merkezi bulunan eğitim kampları aracılığıyla canavarca bir şekilde sözde dönüşüme metastaz yaptılar.

Fabrikalar söz konusu olduğunda, mahkumlar, onları nakletme zahmetine bile katlanmadan köle işçiliğine maruz bırakılabilir. Hastanelerde ve tıp merkezlerinde olanlar daha gizemlidir. Tıbbi tesislerin etrafı dikenli teller, yüksek çitler ve yüksek kontrol kuleleri ile çevrilidir ve kamp personeli olmadıkça kimsenin yanlarına yaklaşmasına izin verilmez. Gözetim aynı anda kamera ve korumalar aracılığıyla gerçekleştirilir. Pencereler ahşap veya demir levhalarla kapatılmıştır, böylece kimse içeride olup biteni ve içerideki insanlar da dışarıyı göremez. Orada ölenlerin cesetleri hızla yakılır. Bu, birçok söylentinin göstereceği gibi, gerçekten orayı işaret eden organ toplama şüphesini artırıyor.

Kampların dışında “hapishane hastanelerine” dönüştürülen ve ciddi şekilde korunan hastaneler veya bölümleri de var. Xinjiang’ın Tacheng (Kazak, Tarbagatay) Eyaletindeki Dörbiljin (Çince Emin veya Emei) ilçesindeki Halk Hastanesinin 13. katı ve Nilky İli Halk Hastanesinin birinci katının durumu budur.

Kazakistan’da Serikzhan Bilash tarafından kurulan gayri resmi Gerçek Atajurt Savunuculuk Grubu’nun çalışmaları sayesinde, Ili Kazak Özerk Bölgesi’nde etnik Kazakların gözaltına alındığı kampların bir listesini oluşturabildik. Uzun bir çalışmaydı, özellikle de son aylarda ÇKP, STK’larla sahte bilgilerle iletişim kuran, bu sahte bilgilerin yayınlanacaklarını ve STK’ların itibarını yitireceklerini umarak Kazakistan’a sahte mülteciler gönderiyor. Listemiz yüzlerce görüşmeye ve aylarca süren kontrol ve doğrulamaya dayanmaktadır.

İşte oluşturabildiğimiz liste:

1) Yining’deki (Kulja) gözaltı kampları

1.1. Keten Fabrikası (fabrika dahil kampa dönüştürüldü).

1.2. Yining Elektrik Santrali (santrali içeren bir kampa dönüştürüldü).

1.3. Yili (İli) Prefecture Finans ve Ticaret Okulu (kampa dönüştürüldü)

1.4. Yingayati Gözaltı Merkezi, Yining Kamu Güvenliği Bürosu (gözaltı merkezi)

1.5. Yining Huaguoshan Gözaltı Merkezinin eğitim merkezi aracılığıyla dönüşüm

1.6. Yili İli Xinhua Hastanesi (hastane dahil kampa dönüştürüldü)

1.7. Yili İlçesi Dostluk Hastanesi Üçüncü Şubesi (hastane dahil kampa dönüştürüldü)

1.8. Yili İlçesi Dostluk Hastanesi İkinci Şubesi (hastane dahil kampa dönüştürüldü)

1.9. İli Devlet Akıl Hastanesi (Xinlu Caddesi, Yining Şehri) (hastane dahil sadece kadınlara özel bir kampa dönüştürüldü)

1.10. Kazanshi El Sanatları Eğitim Merkezi (kamp ve zorunlu çalışma merkezine dönüştürüldü)

1.11. Süt Çiftliği (Nan’an Yeni Bölge) Eğitim Merkezi (çiftlik dahil kampa dönüştürüldü)

1.12. Huancheng Kuzey Yolu Sichuan Xincun Özel Polis Tugayı Kabul Eğitim Merkezi (eğitim merkezi aracılığıyla dönüşüm)

1.13. Xinhua Kimya Fabrikası Eğitim Üssü, Beishanpo, Yingyeer Kasabası, Yining

1.14. Yining Halk Hastanesi Eğitim ve Öğretim Öğrenci Tedavi Merkezi (Yining Halk Hastanesi Arka Bahçesi), Tedavi Merkezi. Bu, Yining şehrindeki en büyük devlet hastanesidir ve bir kısmı kampa dahil edilmiştir.

2) Sincan’ın Tacheng (Kazakça, Tarbagatay) Eyaletindeki Dorbiljin (Çince, Emin veya Emei) ilçesindeki Halk Hastanesinin 13. katı, güvenlikli bir hapishane hastanesine dönüştürüldü.

3) Togyztarau Halk Hastanesi (Tokkuztara olarak da romanlaştırılmıştır) ilçesi (Çince, Gongliu ilçesi) İli Kazak Özerk Bölgesi şimdi ikiye bölünmüştür ve hastanenin yarısı eğitim kampı yoluyla bir dönüşümün parçasıdır.

4) Altay şehri, Ili Kazak Özerk Bölgesi Kan Merkezi, eğitim kampı yoluyla bir dönüşüme dahil edildi (Radio Free Asia, tarafımızdan sağlanan bilgilere dayanarak, Ekim 2018’de bunu bildirdi)

5) Gongliu ilçesindeki eski İlçe Hastanesi tamamen bir kampa dönüştürüldü.

6) Nilek İlçe Halk Hastanesinin birinci katı hapishane hastanesi oldu. Bekçi refakati olmadan kimsenin içeri girmesine izin verilmez.

7) Savan ilçesindeki gözaltı kampları (Çince Shawan ilçesinde)

7.1 Shawan ilçesindeki Halk Hastanesinin bazı binaları artık bir kampın parçası

7.2 Shawan ilçesi 1 Nolu Ortaokulun Batı şubesi kampa dönüştürüldü.

7.2. Shawan ilçesinin ÇKP Parti Okulu bir kampa dönüştürüldü

Çeviren: Galman Kochiigit (Kalman Koçyiğit)

Пікір жазу үшін басыңыз

Пікір қалдыру

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Ең танымал

https://kazakhshumanright.org/?p=4542
жоғары