Атажұрт

Kazakistan: Dulat Agadil’in Ölümüyle İlgili Şüpheler Büyüyor

03/02/2021 MASSIMO INTROVIGNEA

Polis, Çin’i eleştiren demokrasi yanlısı aktivist, 25 Şubat’ta tutuklandıktan kısa bir süre sonra “doğal nedenlerden” hapiste öldü.

(Massimo Introvigne tarafından)

Foto: Dulat Agadil (Facebook’tan).

Geçen ay, Bitter Winter, insan hakları aktivisti Baibolat Kunbolatın kardeşinin Xinjiang’daki eğitim kamplarında yaşanan korkunç dönüştürme faaliyetleri sırasında tutuklanmasını, Almatı’daki Çin konsolosluğu önünde protesto ettikten sonra tutuklanıp gözaltına alındığını bildirdi.

Baibolat şimdi evde, ancak çocuklarının sözde gürültücü olduğu ve bir komşusunu rahatsız ettiği gerekçesiyle sürekli olarak polis tarafından taciz edildiğini bildirdi. Baibolat Çin karşıtı protestolarına başlamadan önce benzer sorunlar yaşanmadı. Daha ciddisi, Baibolat, Kazak Ulusal Güvenlik’ten bir adam tarafından protesto etmeyi bırakmazsa “Dulat Agadil gibi hapishanede öleceği” şeklinde tehdit edildiğini iddia ediyor.

Doğruysa, bu Dulat Agadil’in 25 Şubat’taki ölümünün “doğal nedenlerden” kaynaklanmadığını doğrulayacaktır. Polis, Dulat’ın tutuklandıktan kısa bir süre sonra belki de sarhoş olduğu için ölümcül kalp krizi geçirdiğini iddia ediyor. Arkadaşları, Dulat’ın alkol kullanmadı[i ve kardiyolojik sorunları olmadığı konusunda ısrar ediyorlar.

Foto: Dulat Agadil’in cenazesi.

Dulat, Kazakistan’da demokrasi çağrısı yapan protestoları nedeniyle bir kaç defa tutuklandı. ÇKP’nin etnik Kazakları ”yeniden eğitim kamplarında” dehşet verici dönüştürme politikalarına Kazak makamlarının sessiz kalmasını Çin yanlısı politika olarak görür ve Çine karşı bir aktiviste dönüşür.ıAynı zamanda zulüm gören insan hakları aktivisti Serikzhan Bilash’ın da destekçisiydi. Bilash’ın mahkeme duruşmalarına katıldı ve Bilash’ın Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmesini isteyen bir tişörtle fotoğraflandı, bu da eski Kazak Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in ödülü almaya çalışıp başarısız olmasına ironik bir gönderme yaptı.

Foto: Dulat Agadil Serikzhan Bilash tişörtüyle.

Dulat Agadil’in ölümü tüm Kazakistan’da protestolara yol açtı. Protestocular, İçişleri Bakanı’nın görevden alınması, eski Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in bulunduğu Güvenlik Konseyi’nin feshedilmesi ve Çin’e karşı farklı bir tavırla Dulat’a gerçekte ne olduğunu soruşturmaya çağırıyorlar.

Foto: Dulat Agadil’in mezarı.

Dulat Agadil’in mezarına şu sözler kazınmıştır: “Benim için tek Anne, tek Baba, Vatan’dır. Ülken için yanmaya hazır ol! Kazakistan’da ÇKP’nin yayılmasına izin verilmiyecek!

Ceviren: Kalman Koçyiğit, Atajurt Kazakh Human Rights üyesi

Пікір жазу үшін басыңыз

Пікір қалдыру

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Ең танымал

https://kazakhshumanright.org/?p=4542
жоғары